Avem un grup de chat pe WhatsApp si Telegram

ce sanse am sa plec daca mi se propune job din Australia?

Dragi Prieteni,

As vrea sa va intreb in situatia in primesc oferta de job ce sanse sunt sa plec si care este un timp realist de pregatire plecare?

Mai exat lucrez in Romania pentru o companie producatoare din Europa, produse de industrie, cu piata de desfacere worldwide. In AU avem o cota de piata fosrte mare si se lucreaza cu 2 firme mari de acolo. In discutiile cu colegul responsabil de acea zona ar putea sa imi faca o recomandare si cred ca cel putin unul din cei 2 importatori ar fi foarte interesati. In fapt vin cu know-how, cunostinte tehnice direct din fabrica, cultura vasta a pietei EU...
Ma gandesc ca as putea primi un job mid-entry, gen consultant tehnic sau purchasing assistant sau poate chiar junior project manager.
Despre mine: 39, sotia 39, copii 5 si 8 ani.
Nu am realizat multe astfel ca daca am vinde tot am obtine 50-60.000 EURO.
Nu ne tine mai nimic aici, situatia cu parintii este complexa si ne permite fara retineri plecarea.
Sotia are studii superioare dar lucreaza ca bona permanenta acum.
Motivul principal: educatie corecta a copiilor si mai ales una care sa conteze si care sa ii ajute.

Va Foarte Multumesc, orice sfat sau parere este bine venita!

Comentarii

  • Completare:
    Eu nu am studiile superioare terminate (poveste lunga). Sotia da.
    Nivelul meu de engleza este conversational/avansat + tehnic. Sotia mediu.
    Experienta mea este Technical Manager RO si BG, locat in Bucuresti, peste 8 ani pe acest post. Cu cei din Vest lucrez pe un contract de colaborare si am o microintreprindere prin care imi primesc salariul dar recomandarea va veni de la Director Comercial al nostru catre patron firma import AU.

  • Salut!

    Bine ai venit pe aici....

    In principiu se poate. In fapt nu e asa simplu.

    1. Pe ce fel de viza vreti sa veniti ?
    2. Crezi ca exista careva pe aici care sa stie sa faca ce faci tu pe acolo ?
    3. Cat de repede vreti sa plecati ?