Avem un grup de chat pe WhatsApp si Telegram

Cuvant inainte

Acesta este un site-jurnal, un jurnal public in care mi-am exprimat opiniile despre contactul cu Australia, despre modul de viata si integrarea in societatea Australiana. Jurnalul cuprinde perioada 23 iunie-1 decembrie 2005 si infatiseaza problemele tipice ale unui emigrant: adaptarea la limba si cultura tarii gazda si cautarea unui job care necesita o calificare (experienta sau/si studii).

Am scris acest jurnal pentru ca-mi face placere sa scriu si pentru ca am vrut sa informez, asa cum inteleg eu, despre stilul de viata australian, despre diferentele culturale, de viata si de civilizatie dintre Romania si Australia.

Multumesc celor care m-au citit, m-au sustinut, m-au laudat si m-au criticat in timpul scrierii acestui jurnal. Fara ajutorul lor nu as fi putut sa creionez o imagine pe care eu o consider coerenta asupra inceputului integrarii unui emigrant roman in Australia.

“Emigrant in Australia” va ramane pe internet atata timp cat vor exista oameni care il vor considera util. Deoarece cred in liberatea informatiei, considerand ca trebuie pusa gratuit la dispozitia tuturor, jurnalul este public si poate fi copiat sau multiplicat fara restrictii. Nu am scris pentru bani, faima sau alte beneficii.

Subliniez ca ceea ce am scris sunt parerile mele personale, deci sunt subiective, si trebuiesc luate ca atare. Nu intentionez sa dau sfaturi in privinta emigrarii si nu doresc sa nasc polemici asupra parerilor si opiniilor scrise aici. Libertatea de opinie este nu numai un drept dar si o obligatie pe care orice om trebuie sa le exercite simultan. Respectandu-ne unii altora opiniile, ne respectam pe noi insine.

Gabriel Neagu

Taguit: