Avem un grup de chat pe WhatsApp si Telegram

Ma incurc in legislatie :) Pls support

Buna tuturor, as avea rugamintea sa ma ajutati si pe mine sa gasesc solutia optima. Am terminat Stiinte Economice (relatii internationale) si lucrez in banca. Am un frate care ma poate sponsoriza (locuieste in Brisbane). Inteleg ca as avea mai multe variante:
a) sa mi recunosc diploma ca Economist (CSOL) si sa incerc o viza 489 pt Adelaide pe "Supplementary Skilled List" or "Special Conditions Apply"
b) sa merg pe Internal Auditor (SOL si eligibil pt New South Wales) sa aplic pt 190.
c) sa merg pe Internal Auditor (SOL si eligibil pt New South Wales) dar cu sponsorizarea fratelui sa aplic pt 489. E posibil ? As putea locui in Brisbane?
d) Ecomist in NZ si ulterior Australia
Am inteles corect? Aveti idei mai bune? Eu evident mi as dori viza permanenta si Brisbane 
In septembrie fac 40 ani  si pierd 10 puncte. Conform calculelor mele pana in Septembrie as avea (incluzand 10 puncte sponsorizare sau nominare stat) 70 de puncte
Mersi ca ati citit mesajul si pls ajutati ma cu un sfat .
Gabi

Taguit:

Comentarii

  • Salutare,

    Sunt foarte multe intrebari aici...

    Sa inteleg ca fratele tau detine o companie ?

    In primul rand nu cred ca ai foarte clar in cap cum functioneaza procesul de emigrare. Iti sugerez sa incepi cu sectiunea de intrebari frecvente.

    Cat despre mutatul in NZ si dupa in Australia, nu e asa simplu pe cum pare.

  • Mersi de raspuns. Sincer am citit vreo 3 luni tot feluri de site uri, chiar credeam ca ma pricep :). Nu, nu detine o companie, dar are cetatenie. Eu stiam ca ar fi suficient. Am sa mai citesc, sper sa ma clarific. Accept cu drag orice sfat.
    Gabi