Avem un grup de chat pe WhatsApp si Telegram

Reîntregire Familie Prin Sora

Salut ! Nu stiu cum sa încep.... Familia mea ( eu sunt un fiu ) vrea sa emigreze in Australia ! Acolo mama mea are o sora stabilită de 21 de ani ! Întrebarea mea este dacă se poate face reîntregirea familiei prin sora mamei ! Părinții mei caută un trai mai bun ca in România ! Nu vor sa ajungă acolo sa stea pe benefit ! Vor sa lucreze legal ca toți oamenii , numai ca nu au calificări prea speciale ! Mama are vârsta de 44 de ani , si tata vârsta de 48! Mulțumesc anticipat tuturor ! Orice răspuns sau îndrumare este binevenit!

Comentarii

  • Din cate imi aduc bine aminte, pe reintregirea familiei e un pic mai greu...

    Poate @Lucian ; iti poate da un raspuns mai clar. El si-a reintregit familia anul asta :awesome: 


  • @Ladis,

    Incearca mai intai de toate sa vezi ce sanse ar avea parintii tai si poate si tu sa va gasiti de munca. E adevarat ca unii afirma ca vor sa munceasca orice si fac orice ca sa gaseasca aici de lucru dar asta tine de fiecare in parte. Incearca sa citesti si sa afli cat mai multe despre o eventuala emigrare, despre cum e pe aici s.a.m.d.

    Bafta
  • Găsit de lucru găsește ! Unchiul si cu mătușa de acolo au firma de vopsit ! Vopsesc in azile , restaurante , case... si afacerea le merge bine. Dar noi nu vrem sa ajungem acolo si sa stam ilegal ! Sau sa stam pe banii dați de stat si munciți de alte persoane precum voi ! Din motivul asta vrem sa plecam din România ! Deci se poate prin reîntregirea familiei ?
  • Sicer sa fiu cu tine, nu stiu. Jay ti-a zis ca ar fi posibil. Poti cauta pe http://www.border.gov.au/Trav/Brin si pe alte forumuri daca aici nu primesti un raspuns multumitor.

    Numai bine
  • Am ales sa întreb aici pentru ca pe alte forumuri nu găsesc si am vazut un topic deschis de tine despre reîntregirea familiei cu fratele tău !
  • Am ales Australia pentru ca este o tara civilizata si nu asa populata cu romani sau rromiOrice sfat pe care mi-l puteți da , este binevenit ! Sunt tot mai nerăbdător sa aflu prin ce modalitate am putea ajunge acolo !
  • @Ladis, de regula cele mai populare vize sunt cele de PR (Permanent Residency) sau cele de munca. Rasfoieste prin intrebarile frecvente si vezi daca gasesti acolo ceva si de familie.

    Asa cum a zis si @RoYuLee, vezi aici: http://www.border.gov.au/Trav/Brin . Circumstantele personale le stiti doar voi. Parintii tai vor sa emigreze ? Nu pari foarte convins.
  • Chiar părinții mei m-au pus sa caut informații ! Vor sa emigreze ori in Australia ori in America , pentru ca avem rude in ambele părți ! Săptămâna asta am aplicat la loteria vizelor pentru America.... dar cine știe ce ii trece prin cap noului lor președinte ! Și părinții înclina mai mult spre Australia !
  • Ladis said:
    Chiar părinții mei m-au pus sa caut informații ! Vor sa emigreze ori in Australia ori in America , pentru ca avem rude in ambele părți ! Săptămâna asta am aplicat la loteria vizelor pentru America.... dar cine știe ce ii trece prin cap noului lor președinte ! Și părinții înclina mai mult spre Australia !
    Super. Din pacate Ladis, ei ar trebuii sa caute informatiile. Nu este o decizie usor de luat sau de facut.

    Eu le-as sugera parintilor tai sa puna mana pe computer (sau tu pentru ei) si sa faca niste cercetare mai amanuntinta asupra a ceea ce inseamna sa te muti si unde. Din pacate cunosc foarte multe familii care nu s-au adaptat la viata in Australia (chiar si dupa multi ani). Este o realitate prin care toata lumea trece. Pentru tine e mai usor decat pentru ei.

    Oricum, va felicit pentru decizia de a nu ramane in Ro !

    Sport la citit :+1: 
  • Mulțumim ! Doamne ajuta !
    Dacă cumva dați peste o informație care mi-ar fi de folos , și ați putea sa mi-o atașați aici , v-as fi recunoscător !
  • Am pierdut toată noaptea căutând ceva informații , și când sa m-a las păgubaș , am găsit ceva ! Am citit ca dacă merg acolo cu viza de student familia m-a poate urma , eu putând sa lucrez 20 de ore pe săptămâna , și familia full time ! Este adevarata aceasta informație ? După terminarea studiilor pot rămâne acolo ? Dacă da , familia poate rămâne cu mine ?
  • @Ladis, ne spui si noua ce tip de viza (numarul adica) al vizei respective? Suna suspect de usor

  • Ladis said:
    Am pierdut toată noaptea căutând ceva informații , și când sa m-a las păgubaș , am găsit ceva ! Am citit ca dacă merg acolo cu viza de student familia m-a poate urma , eu putând sa lucrez 20 de ore pe săptămâna , și familia full time ! Este adevarata aceasta informație ? După terminarea studiilor pot rămâne acolo ? Dacă da , familia poate rămâne cu mine ?
    Viza de student este una din cele mai grele vize, din mai multe motive:
    1. Ai voie sa lucrezi doar 20 de ore pe saptamana
    2. Daca nu te duci la scoala, ti se anuleaza viza
    3. Scoala este foarte scumpa pentru cei ce nu muncesc aici
    4. Dupa terminarea studiilor, ori pleci acasa, ori iti gasesti un sponsor
    5. Gasesti sponsor, familia se intoarce, nu ramane cu tine decat daca e sot/sotie
    6. Gasesti sponsor de munca -> treci pe viza temporara de munca -> viza permanenta daca poti. In total, minim 6 ani.
    7. Nu sponsor, nu viza, pleci acasa.
    Cunosc personal 3 cupluri care au trecut prin viza de student si inca 1 fata care trece prin asta acum.
    • Un cuplu a reusit si a obtinut viza permanenta anul acesta, dupa 8 ani.
    • Un alt cuplu a plecat in SUA.
    • Un alt cuplu inca e pe viza de student.
    • Fata de care ziceam inca e pe viza de student si sta la sora ei in casa, fara sa plateasca nimic. Are niste datorii la scoala foarte mari.
    Din punctul meu de vedere, este una din cele mai riscante vize, dar daca ai nervii de otel si esti suficient de determinat, poti.
  • @RoYuLee am citit pe un alt forum ! Dar dacă @J spune ca este una dintre cele mai grele vize .... încerc sa caut alta modalitate !
  • Ladis said:
    @RoYuLee am citit pe un alt forum ! Dar dacă @J spune ca este una dintre cele mai grele vize .... încerc sa caut alta modalitate !
    Este grea pentru ca dupa scoala sau in timpul scolii nu iti garanteaza nimeni ca iti vei gasii un sponsor (angajator care e dispus sa te sponsorizeze). Si-ti zic si de ce. Angajatorul trebuie sa fie dispus sa:
    • te tina angajat cel putin 2 ani
    • sa-ti dea un salariu maricel (nu are voie minim pe economie)
    • sa te angajeze pe tine in locul fortei de munca locale. Si asta vine cu foarte foarte multe probleme de socializare/integrare/moral in firma/pierdere de bani cu angajat nou.
    Este complicat sa-ti gasesti de munca aici chiar daca ai viza permanenta. Fara experienta locala, trebuie sa ai noroc foarte mare sa-ti gaseti. Dar una din intrebarile care ti se pun, este ce fel de viza ai ... E o realitate pentru ca aici sunt foarte multi emigranti si studenti.

    Dar, se poate.... in fiecare zi dau de studenti internationali care se chinuie sa ramana si muncesc cum reusesc ... greu dar se poate.
  • @J am scris și mai sus! Cu locul de munca n-am treaba , mi-a spus unchiul ca ne angajează pe toți 4 dacă ajungem acolo ! Mai greu e de ajuns ! Ca după ne ajuta rudele ! Și avem încredere in ei ! Părinții mei au mai fost in 1999 cu sora mea mai mare și iau pus o proteza auditivă , pentru ca in România nu găseau ! Au vrut sa rămână de atunci acolo , dar doctorii iau sfătuit ca pentru binele surorii sa se întoarcă sa învețe limba maternă ! Sora mea a fost și anul trecut cu viza de turist și a stat 3 luni ! Deci cazarea și locul de lucru nu sunt o problema!
  • Vezi tu @Ladis , nu sunt asa sigur ca unchiul tau stie despre ce vorbeste....

    Compania trebuie sa indeplineasca minim niste conditii sa te poate angaja ca si emigrant, minim 10 angajat mi se pare. Nu stiu cum este cu toti 4. Pe langa asta, esti sigur ca unchiul tau poate sustine un salariu minim de $200.000 pentru toti 4 ? Si mai sunt si alte cheltuieli, HR, Contracte, timp pierdut, etc...

    O companie medie cheltuie approx $50.000/6 luni cu fiecare angajat pana il pune in productie pana reuseste sa produca ceva. 

    Nu vreau sa te descurajez, de parte de mine gandul asta. Ceea ce vreau sa spun este sa va faceti calculele bine inainte sa va angajati la ceva si sa aflati ca nu se poate sau sa va loviti de un zid.

    Angajatul la negru iar este complicat... daca afla cineva, angajatorul risca 2 ani puscarie + $100.000 amenda iar angajatului i se retrage viza si pleaca din Aus.

    Eu va doresc succes, si sper sa reusiti si suntem dispusi sa va ajutam cu informatii, dar nu vreau sa va dau sperante false. Faceti-va temele bine. Incepeti de aici: http://www.border.gov.au
  • @J multumesc din suflet pentru informații ! O sa încerc sa pun toate informațiile cap la cap , sa ma mai uit și in alta parte , sa verific in mai multe locuri ! Deci ca o revizuire , sa plecam cu viza de turis și sa rămânem acolo e aproape imposibil , cu viza de student e cam la fel ....
    Nici nu știu ce varianta sa mai caut ...
  • Ladis said:
    @J multumesc din suflet pentru informații ! O sa încerc sa pun toate informațiile cap la cap , sa ma mai uit și in alta parte , sa verific in mai multe locuri ! Deci ca o revizuire , sa plecam cu viza de turis și sa rămânem acolo e aproape imposibil , cu viza de student e cam la fel ....
    Nici nu știu ce varianta sa mai caut ...
    Ca turist, nu, dar asta inseamna sa stai la negru toata viata. Guvernul va sti ca nu ai iesit din tara. Nu ai asigurare medicala, nu ai pensie, nu ai casa, etc. Ai ajuns la spital intr-un accident de masina, bicicleta, etc ... nasol.

    Cu viza de student ai mai multe sanse, dar dupa viza umanitara, cred ca este printre cele mai lungi vize pana la PR (exceptand viza parinti de 20+ ani asteptare). 

    Viza de munca este oarecum mai usoara daca unchiul tau va angajeaza inainte sa plecati din Romania. Sa va angajeze la el la firma, cel putin pe parintii tai...

    Sfat:
    Cauta cat poti de mult, dar nu intr-a intr-un fals pozitiv, sa crezi doar informatiile care iti plac si sa le dai la o parte pe cele care nu iti plac. O sa ai o deziluzie.
  • @J multumesc din suflet pentru informații ! O sa încerc sa pun toate informațiile cap la cap , sa ma mai uit și in alta parte , sa verific in mai multe locuri ! Deci ca o revizuire , sa plecam cu viza de turis și sa rămânem acolo e aproape imposibil , cu viza de student e cam la fel ....
    Nici nu știu ce varianta sa mai caut ...
  • @J mulțumesc mult pentru link , e de mare ajutor ! Oare s-ar putea ca după cei 4 ani de lucru sa rămână părinții acolo ?
  • Orice se poate, de exemplu sa invadeze Putin Europa, si ceri azil.
    Daca vii cu viza de student, iar parintii au voie sa munceasca, in 4 ani poate gasiti o solutie.
    Cu cazare asigurata, si 2 1/2 salarii, eu cred ca va descurcati cu taxele scolare. 
    Numai ca trebuie sa va hotarati repede, scolile incep in ianuarie, nu mai ai mult timp sa aplici.
  • editat ianuarie 2017
    @Ladis ;

    Din pacate treaba e un pic mai (foarte) complicata: reintregirea familiei, in cazul in care aveti vreo sansa sa indepliniti conditiile (nu stiu exact daca le veti putea indeplini, era vorba, din ce tin minte, ca doar parintii, rudele de gradul 1, in anumite conditii pot obtine viza), dureaza FOARTE multi ani, in sensul ca sunt alocate foarte putine locuri pentru acest tip de viza, care este la cel mai jos nivel de prioritate (nimeni nu se avanta sa prognozeze cam cat dureaza asteptarea de la finalizarea dosarului pina la obtinerea vizei, dar posibil sa treaca linistit de 5 ani, daca nu mai mult, in conditiile in care anul trecut sau acum doi ani au fost alocate vreo 500 de locuri pentru viza asta). Singura sansa pentru voi e sa va miscati repede cu alt tip de viza, si asta dintr-un singur motiv: tu, daca ai implinit 18 ani si nu ti-ai continuat studiile, si ai lucrat fie si macar pentru o zi, cu acte in regula, si ai castigat banii tai, nu mai esti eligibil ca sa emigrezi ca si copil impreuna cu familia ta. Singura voastra solutie, din ce am inteles pina acum, e sa aplicati ca familie, in cazul in care si sora ta mai mare e dependenta inca financiar de parintii tai, la scoala si sub 25 de ani la momentul aplicarii,  cu conditia ca unul dintre parintii tai sa indeplineasca conditiile pentru o viza de rezidenta permanenta (189 sau 190). Eu am citit si am pierdut seara de seara timp de 3-4 saptamani cand am inceput procesul de aplicare. Bafta multa iti doresc!

    Edit: nu ai specificat cati ani aveti voi, copiii, si care este situatia voastra (lucrati, la scoala?), si nu ai specificat ce meserie au parintii.
    Post edited by Lucian on