Avem un grup de chat pe WhatsApp si Telegram

Primii pași pentru imigrare

buna seara, 
va rog daca ma poate ajuta cineva cu niște informații. Suntem o familie care dorește sa imigreze in australia. Soția 35 de ani, studii FEAA specializarea Management si Master specializarea Managementul si dezvoltarea resurselor umane,lucrez in sistemul bancar de peste 9 ani de zile. 
Sotul este inginer Frigotehnist,45 de ani ,Facultatea de MEcanica specializarea Masini si echipamente termice, Master Diagnoze si expertize tehnice, lucrează in domeniul in care a terminat studiile de foarte mulți ani. Aplicantul principal ma gândeam sa fiu eu pe motiv de vârsta. In schimb nu prea sunt sigura pe ce tip de viza sa merg si echivalarea pe ce meserie sa o fac. Eu am citit lista meseriilor,ba chiar denumirea meseriei ca sa văd de fac încadrarea corespunzătoare. Mi-ar fi de ajutor niște indicii pentru dilemele pe care le am pe partea de încadrare meserie si pe partea de viza-ce tip de viza. 

Va mulțumesc frumos.

Comentarii

  • Buna Cami,

    Intai de toate felicitari pentru dorinta de schimbare. Apoi, daca tot te-ai gandit sa fii tu aplicantul principal, studiile tale si experienta vor cantarii cel mai mult. Deci cauta-ti meseria in SOL, vezi cine o echivaleaza si vezi ce presupune echivalarea ei. Cel mai important pas este sa vezi daca ce stii tu sa faci se cauta in rpezent in Australia, indiferent de stat. Daca se cauta, poti trece mai departe la urmatoarele etape: echivalare meserie, IELTS (inainte sau dupa echivalare, nush ce mai cer acum institutiile de echivalare) s.a.m.d. Evident fa-ti punctajul pentru a vedea la ce tip de viza puteti spera sau aplica. Cam astea ar fi pentru inceput. Orice informatie ai nevoie poti intreba aici si sigur cineva se va gasi sa te indrume/ajute/lamureasca.

    Bafta
  • Cami1981 a zis:
    buna seara, 
    va rog daca ma poate ajuta cineva cu niște informații. Suntem o familie care dorește sa imigreze in australia. Soția 35 de ani, studii FEAA specializarea Management si Master specializarea Managementul si dezvoltarea resurselor umane,lucrez in sistemul bancar de peste 9 ani de zile. 
    Sotul este inginer Frigotehnist,45 de ani ,Facultatea de MEcanica specializarea Masini si echipamente termice, Master Diagnoze si expertize tehnice, lucrează in domeniul in care a terminat studiile de foarte mulți ani. Aplicantul principal ma gândeam sa fiu eu pe motiv de vârsta. In schimb nu prea sunt sigura pe ce tip de viza sa merg si echivalarea pe ce meserie sa o fac. Eu am citit lista meseriilor,ba chiar denumirea meseriei ca sa văd de fac încadrarea corespunzătoare. Mi-ar fi de ajutor niște indicii pentru dilemele pe care le am pe partea de încadrare meserie si pe partea de viza-ce tip de viza. 

    Va mulțumesc frumos.
    Buna seara, 
              Multumesc frumos pentru raspuns Lee. Eu as avea nevoie sa vad daca incadrarea pe care mi-am facut-o este tocmai cea corecta.In lista SOL eu am gasit drept echivalent pentru ceea ce fac Land Economist. Din ce am citit eu se incadreaza si functionarii bancari la Land Economist, in special bancile care se axeaza pe fonduri de investitii. Eu lucrez la o banca comerciala, de fapt in Romania nu stiu daca mai avem banci de investitii. Conform fisei mele de post eu ma ocup de vanzare directa produse bancare, asigurari de viata, credite, etc. The University of Western Australia am gasit urmatorul paragraf care m-a detrinat sa ma incadrez pe Land Economist din lista SOL: <<Land economists may be self-employed or work in real estate companies, financial institutions or property development companies. They may also be employed by investment banks, Real Estate Investment Trusts (REITs)>>.
              Intrebarea mea este : Pot imigra pe aceasta incadrare? Sau daca are cineva vreo sugestie sa ma incadrez pe altceva sau cum sa procedez.  

              Multumesc frumos.
      
  • Buna din nou Cami,

    Iti recomand sa-ti faci un self assessment pe https://www.anzscosearch.com/ introducand fie codul meseriei pe care tu ti l-ai stabilit conform SOL fie cu titulatura meseriei tot conform SOL. Astfel vei vedea descrierea meseriei si statusul acestia pe fiecare stat in parte cat si alte informatii. Sper sa te ajute raspunsul asta.

    Bafta
  • Buna seara. Eu ma gandeam sa procedez in felul urmator:imi adun toate diplomele, imi verific pe COR ce presupune codul functiei mele pe care o ocup in momentul de fata si fisa postului de pe COR, iau de la serviciu fisa functiei si trimit pe o adesa de email oficiala de la imigrare Australia solicitarea de a imi da un ounct de vedere cu privire la incadrarea pe care mi-am facut-o si daca este una aproape de SOL Land Economist. 
    De mare ajutor mi-ar fi o adresa de email unde as putea sa trimit solicitarea mea, in ideea de a fi ok si pentru mine si pentru ei cand ma voi inregistra pentru imigrare. 
    Ma poti ajuta in acest sens?
    mi-am facut un self assessment pe adresa pe care mi-ai furnizat-o dar acolo este vorba de o descriere. eu as avea nevoie de o opinie oficiala.
    Daca ai alte sfaturi pentru mine apreciez efortul de a citi si de a raspunde la solicitarile mel.
    Cu bine pana data urmatoare. 
  • Cami1981 said:
    Buna seara. Eu ma gandeam sa procedez in felul urmator:imi adun toate diplomele, imi verific pe COR ce presupune codul functiei mele pe care o ocup in momentul de fata si fisa postului de pe COR, iau de la serviciu fisa functiei si trimit pe o adesa de email oficiala de la imigrare Australia solicitarea de a imi da un ounct de vedere cu privire la incadrarea pe care mi-am facut-o si daca este una aproape de SOL Land Economist. 
    De mare ajutor mi-ar fi o adresa de email unde as putea sa trimit solicitarea mea, in ideea de a fi ok si pentru mine si pentru ei cand ma voi inregistra pentru imigrare. 
    Ma poti ajuta in acest sens?
    mi-am facut un self assessment pe adresa pe care mi-ai furnizat-o dar acolo este vorba de o descriere. eu as avea nevoie de o opinie oficiala.
    Daca ai alte sfaturi pentru mine apreciez efortul de a citi si de a raspunde la solicitarile mel.
    Cu bine pana data urmatoare. 
    Vezi aici
    Websitehttp://www.vetassess.com.au/
    Email[email protected]
  • Buna Cami1981, te-ai interesat? ce ai aflat?
    Si eu lucrez in domeniul bancar si doresc sa mi recunosc studiile in Australia?
    Mi-ar placea sa ne impartasim informatiile!

  • hello. eu am postat intrebarile mele dar nu am afta inca nemici, cred ca maine voi primi un raspino.
    si mie mi-ar face placere sa comunicam pe acesta speta.
    din ce localitate esti?

  • @RoYuLee a zis:
    Buna din nou Cami,

    Iti recomand sa-ti faci un self assessment pe https://www.anzscosearch.com/ introducand fie codul meseriei pe care tu ti l-ai stabilit conform SOL fie cu titulatura meseriei tot conform SOL. Astfel vei vedea descrierea meseriei si statusul acestia pe fiecare stat in parte cat si alte informatii. Sper sa te ajute raspunsul asta.

    Bafta

  • @Cami1981 a zis:

    @RoYuLee a zis:
    Buna din nou Cami,

    Iti recomand sa-ti faci un self assessment pe https://www.anzscosearch.com/ introducand fie codul meseriei pe care tu ti l-ai stabilit conform SOL fie cu titulatura meseriei tot conform SOL. Astfel vei vedea descrierea meseriei si statusul acestia pe fiecare stat in parte cat si alte informatii. Sper sa te ajute raspunsul asta.

    Bafta

    Buna,

    Multumesc frumos pentru info. Din pacate situatia sta in felul urmator: am lucrat 10 ani in sistemul bancar, din iulie 2017 in domeniul public pe economist. Am terminat fac de economie, managemtn, master tot pe management ru. Nu prea stiu pe ce anume sa ma incadrez din lista de ocupatii. Eu mi-am facut incadrarea pe economist, dar nu stiu cat este de real. La vechimea in campul muncii, se referea la vechime la ultimul loc de munca, sau vechime pe studiile terminate? Sincer nu stiu cum sa procedez. Am mai avut noi aceasta discutie anul trecut prin octombrie, numai ca acum s-au mai schimbat nitse date.
    Sotul meu are o meserie ok, dar nu are varsta. I-ar trebui si lui testul ielts? sanu nu este obligatoriu?
    sincer as preferable sa il dar dar eu.
    Daca mai ai niste raspunsuri si la aceste nedumeriri, este perfect.

    MC si pentru-atunci si pentru-acum.