Avem un grup de chat pe WhatsApp si Telegram

Comentarii

  • JJ
    editat octombrie 2015

    In principiu se pot deschide cam la toate bancile. Vezi la fiecare pe website.
    Dintre toate mie imi place NAB cel mai mult. Dar e preferinta personala. Avem cont la NAB si la Commonwealth.

    Referitor la intrebarea ta despre schimbul valutar...

    Noi nu am schimbat nici o data in Australia lei.
    Euro este moneda exotica aici iar cursul este prost. Fara taxe dar prost.
    LEI/EUR - AUD am schimbat cel mai bine la casele de marcat de prin romania care aveau AUD din greseala (moneda exotica). Nu am schimbat la banca ci la privati. Foarte multumit, curs foarte bun pe vremea aia. Poate inca mai merge.

    Post edited by J on
  • Un alt avantaj ar fi ca nu iti cer sa ai cele 100 de puncte de identificare daca deschizi contul offshore. Daca vrei sa deschizi cont cand ajungi, trebuie sa faci punctele, si asta inseamna timp - pana iti iei cardul Medicare, pana iti schimbi carnetul de conducere, etc - si asta inseamna sa stai cu cash mult la tine. Oricum nu recomand sa vii cu mult cash pe avion, e un stress inutil. Zborul e peste 24 de ore, si mai trebuie sa si dormi :)
  • https://www.currencyfair.com

    Vad ca e recomandat de comunicatea Irish Around OZ.
    Arunca un ochi peste .. pare a fi OK.
  • Tot pentru cei interesati:
    - avut euro si RON
    - schimbat euro - RON la cel mai bun curs gasit la casele de schimb
    - o parte din RON i-am schimbat in AUD (1500 AUD) tot la una din casele de schimb
    - restul de RON i-am depus la Banca Transilvania intr-un cont de AUD deschis anterior (RON-AUD la cursul bancii)
    - transfer AUD Transilvania - AUD Commonwealth (cont deschis cu mai putin de 3 luni de data sosirii in Australia)

    Obs: desi pe siteul commonwealth bank scrie ca te asteapta si un card cand ajungi la ei pentru ati activa contul si a avea acces la banii depusi din Ro, in cazul meu nu a fost asa. Am facut o noua cerere de eliberare card.

    Sper sa foloseasca cuiva balivernele scrise de mine aici :D

    Mult succes tuturor